Tork Nedir
Teknik Bilgi

Tork Nedir ve Beygir Gücünden Farkı Nedir

Otomobil alım satım işlemi gerçekleştirirken birçok insan torktan bahsetmektedir. Günlük hayatta çok fazla duymamıza rağmen hiçbirimiz tam olarak anlamını bilmiyoruz. Size soralım Tork Nedir?

Tork, kısaca anlatmak gerekirse bir otomobilin motorundan, tekerleklerine doğru hareket etmesi için uygulanan kuvvettir. Günümüzde en çok beygir gücü ile karıştırılmaktadır. Aslında beygir gücü ve torku birbirlerinden farklı anlamlara gelmektedir.

Beygir Gücü Nedir

Beygir Gücü Nedir
Beygir Gücü Nedir

Genel olarak tabir edilmek gerekir ise beygir gücü otomobillerin süratlerini anlatmak için kullanılan bir terimdir. Otomobil ile ilgilenenlerin çok iyi bildiği beygir gücü aslında otomobil sahipleri ve otomobil alıcılarının da yakından bilmesi gereken bir terimdir. Otomobillerin teknik özelliklerine bakıldığı zaman kaç beygir güce sahip oldukları çok kolay anlaşılabilmektedir. Beygir Gücü aynı zamanda motorun sahip olduğu güç olarak da bilinmektedir. Zamana bağlı olarak değişkenlik göstermez. İngilizcesi Horsepower olan beygir gücünün İngilizce kısaltması HP olarak kullanılmaktadır. Türkçe kısaltması ise BG olarak zaman zaman karşımıza çıkmaktadır. Ancak çoğunlukla İngilizce kısaltması olan HP sözcüğü kullanılmaktadır.

Beygir gücü, 75 kg’lık bir ağırlığı 1 saniyede 1 metrelik bir yüksekliğe çıkarmak için gereken güç miktarına denmektedir. Bu güç ise tahmini olarak bir atın gücüne denk gelmektedir. Bundan dolayı hesaplaması yapılırken beygir gücü tanımı kullanılmaktadır.

Aslında değiştirilemez olan beygir gücü tork yapısı ile farklı şekilde kullanımı sağlanabilmektedir. Bunun en önemli örneği ise otomobillerin motorlarında bulunan dişli oranları ile oynanma yapıldığı taktirde otomobillerin tork ve beygir gücü değerlerinin değişmesi mümkündür.

Tork Nedir Beygir Gücü ile Arasındaki Farklar Nelerdir

İtme kuvveti ya da dönme momenti olarak da bilinen Tork aslında bir otomobilin hareket etmesi için motorundan tekerleklerine doğru itilen bir kuvvettir. Kısacası Nm olan Newtonmetre birimi ile ifade edilmektedir. Otomobillerin çekiş güçleri ile doğru orantılıdır, çekiş gücü yüksek olan otomobillerin torku daha yüksek iken düşük olan otomobillerin ise daha düşüktür. Genellikle yük taşıma alanında kullanılan büyük araçların (tır, kamyon, traktör) torku diğer araçlara göre çok daha büyüktür. Tork kuvvetinin yüksek olmasındaki amaç taşıtların daha çok yükü hareket ettirebilmesi ile ilişkilidir. Bu durumdan çıkarılacak sonuç ise tork kuvveti yüksek olan araçların ağır yükler taşıyabilmesinin yanı sıra hızlı gitmek için tasarlanmış olmamasıdır. Torku yüksek olan araçlar hızlı gitmez sadece ağır yük taşıyabilirler.

Otomobillerin yüksek derecelerde esnekliğe sahip olmaları onların düşük hızlardan yüksek hızlara çok kısa sürelerde geçiş yapabilmelerini sağlar. Bu duruma bir örnek vermek gerekir ise torku düşük olan otomobiller rampa çıkarken vites düşürmek zorunda kalırken torku yüksek olan otomobiller devir farklılığına uğramadan aynı vites ile rampayı çıkabilmektedir.

Motorların yanma odasında değişikliklere yol açan tork, tork değeri yüksek olan motorlarda daha kuvvetli bir şekilde yanma işlemi gerçekleştirirken, düşük olan motorlarda ise daha düşük bir yanma işlemi gerçekleştirmektedir. Yanma derecesi aracın dizel ya da benzinli olması durumuna göre de değiştiği için tork oluşumunda aracın yakıt türünün de önemli bir etkisi vardır.

Dizel motorlu araçların yanma odalarındaki yüksek derecede basınç sıkıştırması sonucunda yüksek basınçlı enjektörler tarafından da yakıt püskürtülmektedir. Bu durum sonucunda yanma odalarında çok yüksek derecede sıcaklıklar elde edilmektedir. Bu sıcaklıklardan dolayı dizel motor araçların benzin motor araçlara göre daha yüksek tork değerlerine ulaşması oldukça normaldir.


Tork ile Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir

Günlük hayatta ulaşım aracı olarak kullanılan otomobillerin birçoğunun tork ile beygir güçleri birbirlerine oldukça yakındır. Ancak genellikle eşya taşımak için kullanılan ya da arazi şartlarında kullanılan araçların ise tork gücü beygir gücünden daha yüksek olmaktadır. Örneğin ulaşım aracı olan standart bir binek araç ortalama olarak 120 ile 140 beygir gücüne ve 160 Nm tork gücüne sahiptir. Orta standartlara sahip olan ve arazi şartlarında kullanım gerçekleştiren bir jip ise ortalama 100 beygir gücüne sahipken 280 Nm tork gücüne de sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir