Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır
Teknik Bilgi

Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılır

Ülkemizde her geçen gün yakıt fiyatlarının artması ile birlikte yakıt tasarrufu nasıl yapılır sorusu tekrar tekrar akıllara gelmektedir. Otomobil kullanıcıları genelde yakıt tasarrufu yapmanın en uygun yolu olarak küçük hacimli motorlar kullanmayı tercih etmektedirler. Ancak bu yöntem her zaman işe yaramayabilir. Ülkemizde orta bütçeli aileler genellikle kazançlarının büyük bir kısmını arabanın yakıtı için ayırmak zorunda kalırlar. Bu durumda bilinçli kullanıcı olarak yakıt tasarrufu yapmak bütçenizde ciddi karlar elde etmenize yardımcı olmaktadır. Yakıt tasarrufu yapmak isteyen sizler için yakıt tasarrufunu 7 ana başlıkta topladım bunlar aşağıdaki şekildedir:

Motor Sağlığı ve Filtre Bakımları ile

Motor Sağlığı ve Filtre Bakımı
Motor Sağlığı ve Filtre Bakımı

Aracınızın motorunun sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olmanız gerekmektedir. Bu konuda detaylı teknik bilgiye sahip değilseniz aracınızı bir tamirciye götürüp bilgi alabilirsiniz. Motor bakımlarını zamanında yapmak ve motorun çalışmayan aksanlarını bulup çalışır duruma getirmek yakıt tasarrufu yapmak için atacağınız en büyük adımdır. Bakımları zamanında yapılan motor daha sağlıklı olur ve yakıt konusunda da ciddi kazançlar elde etmenize neden olur. Özellikle hava ve yağ filtreleri kesinlikle zamanında değişmelidir. Zamanında değişen yağ ve hava filtreleri yakıt tasarrufu konusunda oldukça etkilidir.

Aerodinamik ve Ağırlığı Bozan Durumlar

Aerodinamik ve Ağırlığı Bozan Durumlar
Aerodinamik ve Ağırlığı Bozan Durumlar

Araç içerisindeki gereksiz olan ağırlıklardan derhal kurtulun! Bagaj içerisinde bulunan ve kullanmadığınız gereksiz olan her bir yük araç için fazladan ağırlık yapacağı için motorunuzu olumsuz olarak etkilemektedir. Bu durum sonucunda ise yakıt sarfiyatınız artacaktır. Arabanın orijinal aksanı dışında takılan ve sırf görüntüsü hoş olduğu için kullanılan modifiye aparatları ise hareket halinde olan araçtaki sürtünmeyi ve ağırlığı arttıracağı için yakıt tüketimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Aracınızın üstünde üst port bagajı bulunuyorsa da bu bagajı ihtiyaç halinin dışında takmamanız gerekmektedir. İçi boş olmasına rağmen sürtünme kuvvetini arttıracağı için aracınızın yakıtını olumsuz yönde etkileyecektir.

Lastik Basınç Ayarı ve Doğru Lastik Kullanımı

Aracınızın lastiklerinin lastik basınç değerlerini doğru bir şekilde ayalarlamalısınız ve bütün lastiklerin basınç değerlerinin aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Lastikleriniz sürtünmeyi doğrudan etkileyeceği için lastik durumu oldukça önemlidir. Özellikle kış lastiklerini tam olarak vaktinde değiştirmelisiniz. Yaz lastiklerine göre daha fazla dişli olan kış lastikleri sürtünmeyi arttıracağı için yazın kullanmanız yakıt tasarrufu yapmanızı olumsuz yönde etkileyebilir. Yakıt tüketiminin yanı sıra güvenlik açısından da oldukça önemli olan lastik basıncı ve doğru lastik kullanımına daha fazla dikkat etmelisiniz.

Klimayı Gereksiz Kullanmak

Klima kullanımı araçlarda yakıt tüketimini ve motor performansını doğrudan etkileyen faktörler arasında gelmektedir. Yeterli olduğunu düşündüğünüz durumlarda araçta klima kullanma yerine cam havalandırmasını kullanmanızı tavsiye ederiz. Küçük motor hacmine sahip olan araçlarda rampa çıkarken klimanın açıldığı durumlarda motorun oldukça zorlandığını çok rahat fark edebilirsiniz. Araç motorunun zorlandığı bütün durumlarda ise yakıt tüketimi oldukça fazla olmaktadır. Klima kullanımı sağlığınızı da olumsuz etkileyeceği için çoğu durumda klima kullanımından kaçınmanızı öneririz.

Ani Hızlanmalar ve Dur-Kalk Durumları

Araç kullanırken genelde hız ortalamanızı sabit tutmaya özen gösterin, dur-kalklardan ve ani hızlanmalardan mümkün oldukça kaçınmaya çalışın. Trafik içerisinde bu durum ne kadar zor olsa da ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Örneğin trafikte önünüzdeki araç aniden hızlanıyorsa siz de peşinden ani bir şekilde hızlanmamalısınız çünkü muhtemelen önden giden araç bir müddet gittikten sonra tekrar ani fren yapacaktır. Bu durumda da hem dur-kalk işlemi yapmış olursunuz hemde ani hızlanma yapmış olursunuz. Ani hızlanmalar sonucunda motora aniden yükleme yapıldığı için yakıt tüketiminiz ciddi anlamda artabilir. 

Kaliteli Yakıt Kullanımı

Kaliteli Yakıt Kullanımı
Kaliteli Yakıt Kullanımı

Yakıt alacağınız yeri özenle seçiniz, toplum içinde benimsenmiş ve kontrollerinin düzenli bir şekilde yapıldığından emin olduğunuz markaları kullanmaya özen gösteriniz. Aldığınız yakıt aracın performansını doğrudan etkileyen etkenlerden biridir. Bunun yanında kalitesi düşük olan yakıtların çevreye de çok ciddi zararlar verdiğini lütfen unutmayın.

Aracınızı Devrinde Kullanın ve Aşırı Hızdan Kaçının

Aracınızı kitapçığında yazılı olduğu gibi kullanmaya gayret gösterin. Motor çeşidine göre farklılık gösteren kullanım şekilleri sizlere ciddi faydalar sağlayacaktır. Etrafınızdaki bu konuda tecrübesiz olan kişilerin sizlere verdiği tavsiyelere uymaktan kaçının ve araç üreticilerinin sizlere verdiği bilgiler doğrusunda aracınızı kullanın. Aksi taktirde yakıt tüketiminiz artabilmektedir. Her araç için değişmekte olan belirli bir hız vardır. Bu hıza ulaşıldığında araç en ekonomik şekilde kullanılmaktadır. Bu hız değerini öğrenin ve aşırı hızdan kesinlikle kaçının. Bu hız değerinde sabit bir şekilde gitmek için arabanızda hız sabitleme sistemi varsa ondan yardım almanız en doğru karar olacaktır. Hızlı gitmenin yakıtınızı olumsuz etkileyeceği gibi çok düşük hızda araba kullanmanız da yakıt tüketiminizi olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir