Elektrikli Otomobil Nedir
Teknik Bilgi

Elektrikli Otomobil Nedir

Elektrikli otomobil normal otomobillerde olan içten yanmalı motorun yerine sadece elektrikle çalışan bir motor yapısına sahiptir. Bu motor çalışma gücünü sürücüyü göre bağlıdır. Yani sürücü gaz pedalına ne kadar kuvvet uygularsa elektrikli motor da o kadar güçlü çalışır. Bunu yapmasına için de potansiyometre adı verilen bir kontrolcüye ihtiyaç duyar. Bu kontrolcü ile motorun ne kadar çalışması gerektiği bilgisi aktarılır. Elektrikli otomobillerin motorundaki elektrik gücü de taban kısmında yer alan piller sayesinde sağlanır. Bu piller şarj edilebilir pillerdir. Ev elektriği bile şarj olmasına yetecek gücü sağlar. Bazı yeni çıkan otomobillerde buna ek olarak tekerin dönmesi ile de güç depolanır ve pillere aktarılır. Böylelikle şarj etme sıklığı en aza indirilmiş olur.

Elektrikli Otomobiller ile Hibrit Otomobiller Arasındaki Farklar

Elektrikli otomobiller ile hibrit otomobiller arasında farklar vardır. Elektrikli otomobil adı verilen otomobiller sadece elektrik gücü ile çalışır ve motor buna göre tasarlanmıştır. Hibrit otomobiller ise elektrikli otomobillerden farklı olarak içten yanmalı bir motor ve elektrikli motor olmak üzere 2 motora sahiptir. Böylelikle içten yanmalı motorda benzin, dizel, hidrojen gibi yakıtlar kullanılırken elektrikli motorda da elektrikli otomobillere benzer olarak taban kısmında yer alan pildeki elektrik gücü kullanılır. Yani özetle hibrit otomobiller elektrikli otomobillere göre daha gelişmiş bir teknolojiye sahiptir.

Elektrikli Otomobiller Neden Yaygın Olarak Kullanılmıyor

Elektrikli otomobiller yaygın olarak kullanılmamaktadır.  Bunun nedeni ilk başlarda elektrikli otomobil tabanında yer alan pilin şarj olma süresinin uzun olması ve dolu pil ile gidilebilecek mesafenin kısa olmasıdır. Şimdi bakıldığında bu problemler eskide kalmaktadır. Yeni üretilen elektrikli otomobil modellerinde bulunan batarya yeni teknolojiler ile geliştirilerek daha kısa sürede şarj olmaktadır ve neredeyse elektrikli olmayan otomobiller ile aynı mesafede yolculuk yapılabilmektedir. Avrupa’da bunun için belirli bölgelere hızlı şarj istasyonu yapılmış ve hala yapılmaktadır. Ancak bu hala yeterli bir sayıya ulaşmamıştır. Bundan dolayı hala daha cazip bir otomobil olarak görülmemektedir.

Elektrikli Otomobil Bakımı

Elektrikli otomobil bakımı neredeyse yok denilebilmektedir. Belirli sürede sadece yağ değişimi ve rutin kontroller yapılması gerekmektedir ancak bu süre normal arabalara göre çok çok daha azdır.

Elektrikli Otomobil Avantajları

Elektrikli Otomobilin Avantajları
Elektrikli Otomobilin Avantajları

Elektrikli otomobil avantajları elbette vardır. Bunlar :

  • Elektrikli otomobillerde içten yanmalı bir motor olmadığı için egzoz emisyonu yapmazlar. Bundan dolayı da oldukça çevreci bir otomobildir.
  • Elektrikli otomobiller kaynak olarak elektrik gücünü kullanırlar ve bundan dolayı benzin gibi kaynaklara bağımlılığınız tamamen biter. Bundan dolayı da oldukça ekonomik bir sürüş deneyimi sunmaktadır.
  • Diğer arabalardaki istasyonlara da gitmenize gerek yoktur. Elektrikli otomobillerin bataryasını eviniz de dahi şarj edebilirsiniz. Bundan dolayı şarj imkanı oldukça kolaydır.
  • İçerisinde yer alan elektrikli motorlarda sıfır devirde dahi güç üretilmektedir. Bundan dolayı kalkışı diğer otomobillere kıyasla oldukça hızlıdır.
  • Motoru aşırı sessiz çalışır. Bu da hem sürücü hem de çevredekiler için günümüzde oldukça fazla olan gürültü kirliliğini en aza indirmiş olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir