Dizel Motor
Teknik Bilgi

Dizel Motor Nedir

Mazot ya da dizel olarak adlandırılan yakıtı kullanan içten yanmalı motorlara dizel motor denir. Alman mühendis olan Rudolf Diesel tarafından bulunan dizel motor, Benzinli motorun bulunmasından 16 yıl sonra bulunmuştur. Benzinli motor ile birçok özelliği aynı olan dizel motoru benzinli motordan ayıran en önemli fark ise piston içinde yakıt + hava karışımı yerine sadece hava sıkıştırmasıdır. Piston içinde sıkışan havanın belli bir sıcaklık ve basınca ulaşması sonrasında enjektörden yakıt püskürtmesi yapılır. Püskürtülen yakıt ısınan havanın içinde patlamaya neden olur. Bu patlamayla birlikte piston aşağı doğru itilir.

Dizel Motor Nasıl Çalışır

İçten yanmalı motor grubuna giren dizel motorların çalışma şekli; içinde sadece temiz hava bulunan silindirin temiz havayı sıkıştırmasıyla hava ısınır. Isınan hava yaklaşık olarak 500 ile 700 derecelik sıcaklıklara ulaşır. Sonrasında piston tepedeyken enjektörün yardımıyla yüksek basınçlı yakıt püskürtülür. Püskürtülen yakıt ile ısınmış olan temiz hava bir araya gelip kendiliğinden yanmaya başlar ve patlama olur. Patlamanın yaymış olduğu enerji ile piston aşağı itilerek hareket gücü oluşmuş olur.

Verimli bir şekilde yanma gerçekleşmesi için dizel motorun içindeki havanın sıkıştırılma derecesi oldukça önemlidir. Bunun için temelde 2 farklı yol kullanılmaktadır. Birincisi Turboşarj olarak bilinmektedir. Atmosferik olan motorlara kıyasla daha yüksek basınca ulaşan hava verilerek daha verimli bir yanma sağlanmasına yol açar. Genelde düşük hacimli olan motorlarda yüksek güç üretmek için kullanılır.

Benzine kıyasla dizel yakıtı daha düşük bir donma direncine sahiptir. Bu yüzden havanın soğuk olduğu zamanlarda jel kıvamına dönüşebilmektedir. Dolayısıyla enjektör de silindirin içine istenilen basınçta püskürtme yapamadığı için motorun çalışması zor olabilir. Bu gibi durumda karşı karşıya kalındığı zaman halk tarafından kullanılan birçok alternatif yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi ise yakıt hattını ve silindiri ısıtıp çalışma işlemini kolaylaştırmaktır.

Dizel Motor
Dizel Motor

Dizel Motorun Çeşitleri

Dizel motorlar teknolojinin de gelişmesiyle birlikte farklı teknolojiler de kullanabilmektedir. Bundan dolayı karşımıza bazı dizel motor çeşitleri çıkmaktadır. Bunlar:

TDI (Turbo Direct Injection)

Turbo beslemeli olan ve direkt enjeksiyonlu motorlardır. Yakıt doğrudan yanma odasına püskürtülmektedir. Çevreci olan bu motorlar elde ettikleri enerjinin yüzde 45’inden yararlanabilmektedir.

CDTI (Common Direct Turbo Injection)

Yanma odasında bulunan hava-yakıt karışımını yaklaşık olarak 1,5 katına kadar arttırabilen bir sistem sayesinde motora ihtiyacı kadar yakıt gönderebilmektedir. Bu sayede yakıt tasarrufu sağlanmaktadır ve daha sessiz çalışan bir dizel motor çeşididir.

HDI (High Pressure Direct Injection)

Yüksek basınç ile çalışan bir motor türüdür. Yanma odasına yaklaşık olarak 1800 bara kadar basınçlı yakıt gönderebilmektedir. Bu yüksek basınç sayesinde motordan elde edilen verim artmaktadır. Çevreci bir motor olarak da tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir