Benzinli Motor mu Dizel Motor mu
Teknik Bilgi

Benzinli Otomobil mi Dizel Otomobil mi

Tüketiciler araba alacakları sırada karşılarına iki seçenek çıkmaktadır. Benzinli otomobil mi? Dizel Otomobil mi? İki motor tipi arasında da azımsanmayacak derecede farklılıklar var bunlar genel olarak; yakıt fiyatları, bakım maliyetleri, vergiler ve performanstır. Şimdi iki motor tipini de ayrı ayrı değerlendirelim.

Benzinli Motor
Benzinli Motor

Benzinli Otomobil

Sıfır olarak alındığı takdirde benzinli otomobil dizel otomobile göre daha uygun fiyata geliyor. Bu fiyat farkı da azımsanmayacak derecede büyük olmaktadır. Ancak yakıt konusuna gelindiğinde ise benzinli araç dizel araca göre daha maliyetli konuma gelmektedir. Bakım masrafları değerlendirildiğinde ise benzinli otomobilin bakım maliyetleri ise oldukça düşüktür.

Benzinli otomobil yakıt emisyon değerinin düşük olmasından dolayı çevre dostu olarak da bilinmektedir. Buna ek olarak da performansının fazla olması ve motorunun daha sessiz olarak çalışmasını da eklemek lazım. Özellikle soğuk hava şartlarında dizel motora sahip araçtan tam verim alınamazken benzinli araç ilk çalıştığı andan itibaren tam performans gösterebilmektedir. Dizel motorlu araç kullananlar tam performans almak isterlerse ilk çalıştırdıklarında bir süre bekleyip motoru ısıtmak zorundadırlar. Tam performans vermesi yakıt konusunda da biraz bonkör davranmasına sebep olmaktadır. Benzinli motor ve dizel motor arasındaki bir diğer fark ise dizel motora sahip araçların otomatik vites seçeneği az olsa da benzinli araçların hemen hemen hepsinde otomatik vites seçeneği vardır.

Dizel Motor
Dizel Motor

Dizel Dizel Otomobil

Benzinli motorlara göre en büyük dezavantajları arasında sesi ve çevreye verdiği zarar gelen dizel motorlar, fiyat olarak da benzinli motora göre daha pahalı durumdalar. Dizel motor araç alındığı sırada fiyat farkı üretim maliyetinden dolayı yüksek olmasına rağmen yakıt konusunda cimri davrandığı için tercih edilebilmektedir.

Yakıt tüketimi konusunda avantaj sağlayan dizel motor ne yazık ki aynı avantajı bakım sırasında sağlayamamaktadır. Bakım maliyetleri benzinli motora göre aşırı fazladır. Ancak bakımları günü gününe yapılmış temiz bir dizel motor benzinli motora göre daha uzun ömürlü olmaktadır.

Benzinli Motor mu Dizel Motor mu

  • Genellikle şehir içi kullanımı yapıyorsanız ve gün içinde hep kısa mesafeli sürüşler gerçekleştiriyorsanız benzinli aracı tercih etmelisiniz.
  • Trafiği yoğun yollar kullanıyorsanız ve sürekli dur kalk işlemi yapıyorsanız benzinli aracı tercih etmelisiniz.
  • Senede 20 bin kilometreden fazla araç kullanmıyorsanız benzinli aracı tercih etmelisiniz.
  • Çevre konusunda duyarlı iseniz, hava ve ses kirliliği konusunda hassas biriyseniz benzinli aracı tercih etmelisiniz.
  • Araçtan yüksek performans bekliyorsanız ve motor sesi duymak istemiyorsanız benzinli aracı tercih etmelisiniz.
  • Sigortası ve vergisi ucuz bir araç istiyorsanız benzinli aracı tercih etmelisiniz.
  • LPG taktırdığınız takdirde az yakacağından LPG taktırmayı düşünüyorsanız benzinli aracı tercih etmelisiniz.

Bütün bu maddelerin dışında kalan durumlarda ise dizel motor tercih edebilirsiniz. Ancak bunların hepsi bir tavsiye son kararı verirken deneme sürüşü yapmayı da unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir