Suv Araçlar Nedir
Otomobil Modelleri

Suv Araçlar Nedir

Açılımı Spor Amaçlı Taşıt anlamına gelen SUV araçlar hem asfaltta hem de arazide kullanılmak üzere üretilmişlerdir. Genellikle 4×4 çekiş gücüne sahiptirler. Station wagon, minivan ve çekme özelliğine sahip olan bu yüksek araçlara SUV araç denmektedir. Her 4 çekiş araca SUV araç denmezken SUV araçların geneli 4 çekiştir. Genellikle dizel motorlu olarak üretilen SUV araçlar, diğer araçlarla kıyaslandığında daha yüksek ve daha geniş bir karosere sahip olduğundan motor hacimleri de daha büyüktür. Bu nedenle yakıt tüketimi de diğer araçlara göre daha fazladır.

Neredeyse hepsi manuel vites olan SUV araçların otomatik vitesleri de mevcuttur ve son zamanlarda kullanım kolaylığı açısından oldukça tercih edilmektedir. Yakıt tüketimi konusunda da ciddi çalışmalar sonucunda yakıt tüketimi yeni modellerde daha da azalmaktadır.

Eski Suv Araç

1941 ile 1945 seneleri arasında üretilmiş olan Willys MB, SUV araçların atası olarak bilinmektedir. ABD’ ye hizmet etmiş olan bu araç 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılmıştır ve 4×4 ‘tür. Savaştan sonra ise savaşta gösterdiği performanstan oldukça memnun kalındığı için Amerika’ da çiftçiler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Birçok arazi şartlarına uygun olan bu model araç 1970 ’li yıllara kadar aktif bir şekilde kullanılmıştır. Bu araçtan sonraki ilk SUV araç ise ilk kez 1975 senesinde çıkan Jeep Cherokee’ dir.

Suv Araçlar

Suv Araçlar Arazide Kullanım Kolaylığı İle Ön Planda

Özellikle 2000 li yıllardan sonra araba firmalarının büyük bir ödenek ayırdığı ve giderek geliştirdiği bir otomobil türüdür SUV araçlar. Diğer araçlarla kıyaslandığında öne çıkan en önemli özellikleri; konfor, yüksek ve geniş görüş, arazi kullanımına uygun ve büyük bagaj hacmi olmasıdır. Bu araçların manevra kabiliyetleri oldukça geniş olduğu için hafif arazi şartlarında da kullanımı oldukça kolaydır. Genellikle büyük ve geniş aileler için tercih edilen SUV otomobiller doğa sporlarıyla ilgilenenlerin de vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Genellikle Crossover araçlarla karıştırılmaktadır.

One Reply to “Suv Araçlar Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir