Sedan Araba Nedir
Otomobil Modelleri

Sedan Araba Nedir

Avrupa ya kıyasla ülkemizde en çok tercih edilen kasa tiplerinin başında sedan arabalar gelmektedir. Genel olarak tanımlanırsa dört kişilik yolcu kapasitesine ve dörtten fazla pencereye sahip kapalı binek araçlardır. Daha çok sedan araba modeli tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasında konforlu sürüş ve yolculukla birlikte güvenli olması da ön plana çıkmaktadır.

Sedan Araba Özellikleri

  • Diğer otomobil türlerine göre kaza durumlarında daha az hasar alması ve daha sağlam bir yapıya sahip olması yolcuya ve sürücüye güven vermektedir.
  • Sedan araçlar ülkemizde özellikle makam arabası olarak da kullanılmaktadır. Görsel olarak lüks durması ve dikkat çekmesi kullanımının bu derece yaygın olmasının en büyük nedenlerindendir.
  • Sedan arabalar geniş bir bagaj hacmine sahiptir. Bu özelliği sayesinde aileler için ve uzun yol seyahati yapanlar için oldukça avantajlı bir durum ortaya koymaktadır. Dünya standartlarına bakarak değerlendirmek gerekirse ortalama olarak bir sedan araç 933 litre ve üzerinde bir araç hacmine sahiptir.
  • Çoğunluk olarak dört kapılı üretilen sedan araçların nadir de olsa iki kapılı örnekleri de mevcuttur. Dünyada sedan aracı ilk olarak Ford markası üretmiştir ve 2 kapılı olarak piyasaya sürmüştür. Zaman içinde gelişerek dört kapılı modelleri kullanılmaya başlanmıştır ve daha çok tercih edilmiştir.

Dizel Sedan Araba Daha Az Yakıyor

Sedan araç almadan önce her markanın sedan aracı detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Dayanıklılık, yakıt tasarrufu, konfor ve performans durumu detaylı bir şekilde incelenmelidir. Yakıt tasarrufu istiyorsanız ve sedan araba alacaksanız dizel motoru tercih etmeniz sizin için avantaj olacaktır. Dizel motorlu sedan araçlar benzinlilere göre daha az yakmaktadır. Performansı yüksek bir araç düşünüyorsanız da benzinli sedan araçlardan güçlü motora sahip otomobil modeli tercihinde bulunabilirsiniz.

Sedan Araba Modelleri Diğer Kasa Tiplerine Göre Daha Çok Tercih Ediliyor

İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak konforunuza düşkünseniz, güvenlik ve bagaj hacminin de yeterli olduğunu düşünüyorsanız sedan arabatercihi sizin için mantıklı olabilir. Bagaj hacmi resmi ölçüm verilerine bakıldığında hatchback arabaya göre daha büyük görünmesine rağmen hatchback arabaya tavan hizasına kadar yükleme yapılabildiği için özellikle büyük kaba eşyalar taşınması gerektiğinde daha kullanışlı olabilmektedir. İkinci el piyasasına göre hatchback araçlarla kıyaslandığında sedan araçların çok daha kolay bir şekilde satıldığını söyleyebiliriz.

Ülkemizde çok tercih edilmeyen bir kasa tipi olan station wagon araçlar ile sedan araçlar kıyaslandığında station wagon aracın satılması sedan arabaya göre oldukça zordur. Bagaj hacmi olarak büyük olması bir avantaj olan station wagon arabalar genellikle sürekli kaba eşya taşıması gereken kişiler için oldukça iyi bir tercih olmaktadır. Avrupa da kullanımı daha yaygın olan station wagon ülkemizde gereken ilgiyi göremediği için sedan araç kullananların sayısını etkilememektedir. Sürekli bir arabaya bağlı kalmayıp model değiştiren biriyseniz, elinizdeki aracı rahat bir şekilde satmak için de sedan aracı tercih edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir