Pick Up Araba Nedir
Otomobil Modelleri

Pick Up Araba Nedir

Dünyada yaygın olarak kullanılan pick up araba trendine Türkiye de yer almaya başladı. Artık dışarıya baktığımızda 90’lı yıllara nazaran daha fazla pick up araba görmekteyiz. Peki pick up araba nedir konusunda bir bilgimiz var mı ?

Pick up araba genel anlamda ele alındığında kamyon tipi araba diyebiliriz. Çünkü kamyondakine benzer bir bagajı bulunmaktadır. Yani pick up modeli arabalarda bagaj alanı ek aparat kullanılmadığı sürece üstü açıktır. Ancak ek aparatlarla aynı sedan ve benzeri otomobil modellerinde olduğu gibi bu açık alanı kapalı bir bagaj alanına çevirebiliriz. Peki ya kamyona benziyorsa neden kamyon almıyoruz diyebilirsiniz. Burada da pick up modelinin çeşitli farkları göz önüne gelmektedir. Bunlardan ilk olarak pick up otomobil modeli kamyonlara nazaran daha atik bir arabadır. Güçlü motor yapısı sayesinde şehir içi ve dışı kullanıma elverişlidir. Bir diğer nokta ise arazi tipine yatkın bir otomobil modeli olmalarıdır. Aynı suv modeli araçlarda olduğu gibi zevkinizden ödün vermeden dilediğiniz yerleri gezip görebilirsiniz. Ayrıca bunu yaparken diğer model tiplerinden daha konforlu bir yolculuk imkanı sunmaktadır. Diğer bir nokta ise kasa tipinin nispeten küçük olması. Buna nazaran şehir içi kullanımına da uygun diyebiliriz. Özellikle yabancı filmler ele alındığında genelde başrol oyuncularının arabaları pick up arabalardır. Bu da kullanan insanlara ayrı bir hava katmaktadır.

Pick Up Araçlar Daha Düşük Vergi Oranına Sahip

Pick Up Araç

Ülkemizde daha yaygın hale gelmesi sadece model olanakları ile de sınırlamak yanlış olur. Ülkemizdeki vergi sistemi ele alındığında pick up araçlar için ödenen vergi bir hayli düşüktür. Örneğin günümüzde 2.0 motor bir Volkswagen Passat modeli bir arabanız olsa ödemeniz gereken vergi tutarı yaklaşık olarak 116 TL’dir. Lakin aynı markanın 2.0 motor Amarok pick up modeli için ödemeniz gereken vergi yaklaşık olarak 23 TL’dir. Arada gözle görülür bir uçurum vardır. Bunun nedeni ise ülkemizde binek otomobillerden alınan %110 Özel Tüketim Vergisi’dir. Bu vergi pick up modeli arabalar da sadece %5 oranındadır.

Ayrıca fiyat olarak bakıldığında pick up modeli arabalar ile sedan modeli arabalar arasında çok bir fark bulunmamaktadır. Örneğin 1.5 TSI motor Passat’ın fiyatı yaklaşık olarak 165.000 TL’dir. Bu durum Volkswagen Amarok için 3.0 TDI motorunda 198.000 TL’dir. İş ve günlük kullanım durumu ele alındığında eğer pick up modeli size uyuyorsa sedan veya diğer tipte bir araba yerine pick up modeli bir araç tercih etmeniz daha doğru bir karar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir