Otomobil Kasa Tipleri
Otomobil Modelleri

Otomobil Modeli Kasa Tipleri Nelerdir

Günümüzde otomobillerle ilgili çevremizden bir çok farklı terim duymaktayız ancak çoğu kişi bu terimleri tam anlamıyla bilmemektedir. Bunun da nedeni gelişen teknoloji ile beraber otomotiv sektörü de hızla gelişmekte ve her geçen gün yeni bir otomobil modeli çıkmaktadır. Otomobil modelleri kasa tipine göre sınıflandırılmaktadır. Bunlar :

  • Sedan
  • Hatchback
  • Station Wagon
  • Cabrio
  • Pick Up
  • Suv
Otomobil Modeli Kasa Tipleri

Otomobil Modeli Kasa Tipleri

Sedan

Sedan Otomobil Modeli

Sedan araba tipi çevremizde en yaygın kullanılan otomobil modeli arasında yer almaktadır. Kasa tipi olarak klasik 4 tane ana kapıya sahiptir. Genellikle aile ve kurumsal şirket arabası olarak kullanılmaktadır. Arka camdan geriye doğru uzanan bagajı ile beraber şehir içi veya şehirler arası seyahatlerde çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

Hatchback

Ülkemizde sedan arabadan sonra en çok tercih edilen kasa tipi hatchback araba modelleridir. Sedan arabaya benzer olarak 4 kapısı ve bagajı bulunmaktadır. Aralarındaki en önemli farklılık ise bagaj tipidir. Sedan aracın aksine arka camdan geriye doğru uzanan bagajı bulunmamaktadır. Bu kasa tipinde arka camdan geriye doğru daha küçük bagaj yer almaktadır. Bundan dolayı da şehirler arası seyahatten ziyade şehir içi gezileri için daha uygundur. Hatchback kasa tipine Volkswagen Golf ve Ford Fiesta otomobil modeli örneklerini verebiliriz .

Station Wagon

Ülkemizde henüz daha yeni yaygınlaşmaya başlaya otomobil modeli olarak bilinir. Uzun seyahatlere çıkan aileler için tam bir biçilmiş kaftandır. Sedan arabadan daha geniş bagaj hacmine sahip olan station wagon bunu yaparken estetik açıdan zafiyetler de vermektedir. En önemli kriteri dış görünüş olan müşterilere pek hitap etmemektedir. Bu otomobil modelinin en iyi örneği dünya çapında sağlamlığıyla ün yapmış Volvo’nun V60 modelidir.

Cabrio

Cabrio Otomobil Modeli

Cabrio araba modelleri tek kapılı diye tabir edilen otomobil modelidir. Bu model ele alındığında genelde üstü açık arabalar aklımıza gelmektedir ancak tek kapılı bir arabanın cabrio araba sınıfında yer alabilmesi için özellikle de üstü açık olması gerekmez. Ayrıca tek kapılı bir model olmasının yanı sıra arkada da koltuklar yer almaktadır. Böylelikle spor bir görüntü oluşturulurken taşıma kapasitesinden de ödün verilmemektedir.

Pick Up

Bu otomobil modeli genelde çok sık kullanılmamakla birlikte kasa tipi olarak ele alındığında ön kısımdan sedan araba gibi durmaktadır. Fakat pick up arabalar camdan geriye doğru bagajdan ziyade arka camdan ani bir şekilde kesilen ve devamında bulunan kasası ile kamyonete benzemektedir. Bu sebepten dolayı kamyonet sedan karşımı bir otomobil denilebilir. Yük taşıma amacıyla kullanılan bu otomobil modelinde arazı ve çeşitli zor alanlar için diğer modellerden daha güçlü bir motor bulunmaktadır.

Suv

Suv araçlar spor amaçlı kullanılan araba modelidir. Ülkemizde Jeep araba olarak da bilinmektedir ve aralarında hiçbir fark bulunmamaktadır. Aslında Jeep bir araba modeli değil bir araba markasıdır. Yıllardan gelen tecrübe ve reklamlar sayesinde ayrı bir kategori olarak bilinmesi gibi bir yanlış algı ortaya çıkmıştır. Jeep modelleri de bir çeşit suv araçlardır. Suv arabalar ele alındığında yerden yüksek, her çeşit arazi tipine uygun ve genelde 4×4 arabalardır. Diğer otomobil modellerine kıyasla daha geniş iç hacmine sahiptir. Bunun yanı sıra zor arazi tiplerinde rahatlıkla ilerleyebilmesi için içlerinde devasa güçte motor bulunmaktadır. Bu motorlar sayesinde Suv araçlar sizi asla yarı yolda bırakmaz. Ancak bunu yaparken de size ekstra bir masraf çıkarır. Bunun nedeni ise Suv araçlar içerisinde barındırdığı motor yüzünden diğer otomobil modellerine kıyasla bir hayli fazla yakıt tüketir. Özetle rahatlıktan ödün vermeden ve arazi tipini önemsemeden yeni maceralar yaşamak istiyorsanız Suv modelini tercih etmeniz çok doğru bir karar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir