Hatchback Araba
Otomobil Modelleri

Hatchback Araba Nedir

Hatchback araba sedan arabalar gibi bagaj uzantısı olmayan araba modeli olarak bilinir. Genelde 3 veya 4 kapısı olan, sedan arabalar gibi 4 veya 4 den fazla oturma alanına sahip otomobil modeli arasında yer almaktadır. Bu araba modeli dünya genelinde sedan arabadan sonra en çok kullanılan araba modeli olduğu ilk bakışta gözümüze çarpıyor. Kalabalık olmayan aileler için tam bir biçilmiş kaftan olan hatchback araba modeli aynı zamanda da küçük ve tasarım harikası bir modeldir.

Hatchback Araba Park Kolaylığı İle Ön Plana Çıkıyor

Hatchback arabalar kadın sürücüler tarafından da oldukça tercih edilir. Bunun nedeni ise küçük olmasından kaynaklanan park kolaylığıdır. Hatchback arabalar şehir içi kullanımında gerek trafik olsun gerek ise park kolaylığı olsun kullanıcıya oldukça rahatlık sunmaktadır. Sedan arabalar gibi geniş park yeri istemez ve canınızın istediği çoğu yere park edebilirsiniz. Hatchback araba modeli genelde kompak yapıdadır. Bundan dolayı oldukça yüksek performansa sahiptir. Kalkış esnasında diğer modellere kıyasla oldukça hızlı kalkar, çok çabuk hızlanır. Tüm bu avantajlarının yanı sıra ekonomik olarak da görülebilir. Kasa ağırlığı az ve motor gücü diğerlerine göre daha az olduğundan dolayı yakıt tüketimi de bir hayli azdır. Ancak bu avantajları göz önüne alarak bu araba modelini tercih etmek çok doğru bir hamle olmaz. Çünkü esasen araba almadan önce temelinde arabayı ne için istediğimizi ve ne için kullanacağımızı tespit etmeliyiz. Örneğin eğer kalabalık bir aileye sahipsek ve sık sık uzun yolculuklar yapıyorsak hatchback araç tercihi uygun bir seçenek değildir. Lakin şehir içi ev – iş yeri gibi kısa mesafelerde araç kullanıyorsak ve kalabalık bir aileye sahip değilsek bu araç tam da bizim için demektir.

Hatchback Arabalar Son Dönemde Revaçta

Hatchback Araba

Genel olarak değerlendirme yapıldığında hatchback arabaların satışları özellikle son 10-15 yılda büyük bir patlama yaşadı. Firmalar da bu satış patlamasını göz ardı etmeyerek birçok otomobil firması sedan arabalara ek olarak hatchback araba modellerini de piyasaya sürmeye başladı. Bu modeller ilk zamanlarda gösterişten uzak bir şekilde ekonomik olması sağlansa da günümüzde hem gösterişli hem de performanslı olarak göze çarpmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir