Elektrikli Araba
Otomobil Modelleri

Elektrikli Araba Nedir

Elektrikli araba içinde rotor isimli tek bir parçayı bulunduran ve elektrik enerjisini hareket enerjisi dönüştüren motorun yer aldığı araçtır. Kısaca içten yanmalı emisyon değeri sıfır olan motorlu araçlardır denilebilir. Bu araçlar içten yanmalı fosil yakıtla çalışan arabalara göre çok daha basit ve daha az parçadan oluşan motor yapısına sahiptirler.

Elektrikli Araba Nasıl Çalışır

İçten yanmalı fosil yakıtla çalışan arabalar kullandıkları yakıtın tamamını hareket enerjisine dönüştüremezler. Bu araçlarda yakıtın sadece yüzde 30’u hareket enerjisine dönüştürülür. Elektrikli otomobiller ise kullandıkları enerjinin yüzde 88’ine yakınını hareket enerjisine dönüştürebilecek bir mekanizmaya sahiptir.

Elektrikli araba çalışma prensibi son derece basittir. Rotorun dönmesi ile birlikte tekerleklere iletin doğrudan mekanik enerji sayesinde araç hareket etmiş olur. Rotorun dönmesi için gerekli enerji araçta bulunan lityum akülerden elde edilir. Akülerde depo edilen enerji elektrik enerjisi olarak rotora iletilir. Böylelikle elektrik enerjisi mekanik enerjiye dönüşmüş olur. Bu basit mekanizma sayesinde enerji kaybı minimuma iniyor ve elektrikli araba son derece sessiz bir şekilde çalışmış oluyor.

Elektrikli otomobiller vites sistemine sahip değildir. Güç doğrudan tekerleklere iletildiğinden herhangi bir şekilde devir işlemine gerek yoktur. Bu sebeple elektrikli otomobillerde vites sistemi bulunmaz. Bu durumda araç kullanımını oldukça basite indirir ve sürücünün rahat bir yolculuk deneyimi yaşamasını sağlar. Bu araçlarda fren sistemi ise diğer normal araçlardaki gibidir.

Elektrikli arabalar vites sistemine bağlı olan vites kutusu ve debriyaj balatası da barındırmazlar. Ayrıca bu araçlarda pistonlar, biyel kolları, yakıt tankı, koca egzoz sistemi, yağ ve su sistemlerinin bağlı olduğu depolar ile pompalar yoktur. Bu sistem ve parçalar elektrikli araç için gereksizdir. Bu kadar parçanın araçtan çıkarılmış olması hem araca geniş hacim kazandırılmış olunuyor hem de bakım maliyetlerinin en aza indirilmesinde önemli rol oynuyor.

Elektrikli Araba Nasıl Şarj Edilir

Elektrikli arabalar evlerde kullanılan alternatif akımla dahi şarj edilebilir. Ev elektriği olarak da tabir edilen bu akımla yaklaşık olarak 8 ile 10 saat arasında elektrikli araba tamamen şarj edilmiş olur. Bu süre kullanılacak farklı adaptörlerle 6 ile 7 saate kadar indirgenebilir.

Elektrikli arabaları en hızlı ve güvenilir şekilde şarj etmenin yolu genellikle akaryakıt istasyonlarına konulan hızlı şarj istasyonlarını kullanmaktır. Bu istasyonlarda alternatif akımın yerine doğru akım kullanılır. Bu istasyonlarda ise arabalar yaklaşık olarak 30 dakika ile 1 saat arasında değişen sürelerde tamamen şarj edilmiş olur. Hızlı şarj istasyonlarının en büyük dezavantajı günümüzde sayılarının yetersiz olmasıdır. Şu anda hem ülkemizde hem de Avrupa’nın büyük ülkelerinde elektrikli araba ekosistemi yaygın olmadığından her yerde kolay erişilebilir şarj istasyonu yoktur. Bu istasyonlar yavaş yavaş yaygınlaşacağı tahmin edilmektedir.

Elektrikli Araba Bakımı

Elektrikli arabalar içten yanmalı fosil yakıt kullanan araçlara göre çok fazla ve yoğun bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Ayrıca bakımı yapılacak parça ve sistem sayısı da çok az olduğundan maliyetler oldukça düşüktür. Bir elektrikli araba bakımı genellikle şu aşamalardan oluşur:

  • Şarj bataryasının ölçümü ve kontrolünün sağlanması,
  • Elektrik motorunun performans testlerinin yapılması ve kontrolünün sağlanması,
  • Fren sistemi bakımının gerçekleştirilmesi,
  • Elektrikli aksam bakım ve kontrolünün sağlanması,
  • Lastiklerin bakımı,
  • Ön düzenin bakımı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir