Araba Segmentleri
Otomobil Modelleri

Araba Segmentleri Nelerdir

Otomobil modelleri kendi içlerinde sınıflandırılmak üzere segmentlere ayrılır. Araba segmentleri genel olarak bakıldığında A, B, C, D, E, F ve G segment olmak üzere yedi adettir. Bu segmentler araçların boyutları, uzunlukları, iç hacimleri, fiyatları, performansları gibi başlıca kriterler göz önüne alınarak belirlenmiştir.

Araba segmentleri her ne kadar uluslararası bir kıyaslama yöntemi gibi görünse de bölgeler arası hatta ülkeler arası bile farklılıklar oluşmaktadır. Bu durumun en belirgin örneği Avrupa ve Amerika segment farklılıklarıdır. Avrupa’da B segmenti olan bir araç Amerika’da A segmentte olabilmektedir. Türkiye’nin ise genel olarak Avrupa segment yapısını kullandığını söyleyebiliriz.

Genel araba segmentleri ve en belirgin özellikleri şunlardır:

 • A Segment- Basic – Mini Sınıf – Minicar – Şehir Arabası
 • B Segment – Small – Küçük Sınıf Otomobiller
 • C Segment – Lower Medium – Alt Orta Sınıf Otomobiller
 • D Segment – Upper Medium – Üst Orta Sınıf  Otomobiller
 • E Segmen – Executive – Üst Sınıf  Otomobiller
 • F Segment Luxury – Lüks Sınıf  Otomobiller
 • G Segment – Sport – Spor Otomobiller

Araba Segmentleri Özellikleri

Araba segmentleri daha detaylı incelendiğinde ise şu bilgiler ortaya çıkacaktır:

Alt ve Orta Sınıf Araba Segmentleri

 • A Segment : Boyut yapılarından dolayı özellikle şehir içi kullanımda son derece rahatlık sağlarlar. Uzunlukları en fazla 3.7 metredir. Uygun fiyatlı olup fiyat performans oranları oldukça yüksektir. Renault Twingo, Peugeot 107, Smart Fortwo, Fiat Panda, Chevrolet Spark, Suzuki Alto, Hyundai i10 gibi otomobil modelleri bu segmentte yer alan araçlara örnek verilebilir.
 • B Segment : En çok tercih edilen araba segmentleri arasında yer alıp şehir içi kullanıma uygundur. A segmenti araçlarla arasında büyük bir fark olmasa da boyut olarak daha geniş yapıda ve teknik olarak daha güçlü yapıya sahip olmaları göze çarpmaktadır. Hyundai Getz, Fiat Punto, Dacia Logan, Seat İbiza, Hyundai Accent, Ford Fiesta, Yaris, VW Polo gibi araçlar B segmentte yer almaktadır.
 • C Segment : Alt orta sınıf araçlar olup B segmente sahip araçlara göre daha rahat ve konforludur. Ülkemizde en fazla satışı gerçekleştirilen araba segmentidir. Hem uzun yolda hem de şehir içi kullanıma uygun olup piyasa rekabeti oldukça yüksektir. Sıfır ve ikinci el satışları müşteri çokluğundan dolayı hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. VW Golf, Honda Civic, Renault Fluence, Volkswagen Jetta, Corolla, Ford Focus, Opel Astra, Audi A3 gibi araçlar bu segmente dahildir.

Üst ve Lüks Sınıf Araba Segmentleri

 • D Segment : Lüks ve geniş iç hacmine sahip olmasından dolayı üst orta sınıf araç segmentidir. Segmentte yer alan araçların çok büyük çoğunluğu 1.6 motor hacminden daha fazla hacme sahip olduğundan taşıt vergileri diğer segmentlere göre yüksektir. Opel Insignia, Volkswagen Passat, Alfa Romeo 156, Renault Laguna, Toyota Avensis, Honda Accord, Nissan Primera, Mercedes C Serisi, BMW 3 gibi araçlar D segment araçlarına örnek verilebilir.
 • E Segment : Piyasa ortlaması göz önüne alındığında oldukça pahalı sayılabilecek üst sınıf araçlardır. Ülkemizde E segmente dahil olup motor hacmi 2.0’dan düşük araç bulmak zordur. Malzeme kalitesi ve performansları ile göz alıcı yapıya sahip olan bu araçlar yakıt tüketiminin yüksek olması ile de ön plana çıkmaktadır. BMW 5 serisi, Mercedes E sınıfı, Audi A6, Volvo s80  gibi üst seviye otomobil modeli örnekleri bu segmente dahildir.
 • F Segment : Son derece yüksek donanım ve performans özelliklerine sahip olan bu araçlar iç hacmi ve uzunluk bakımından da üst seviyede yer almaktadır. İşçilik ve malzeme kalitesinin de ön plana çıkması ile birlikte fiyatları oldukça yukarılara çıkmaktadır. Premium Large olarak da tabir edilen bu segmetteki araçlar 4 kapılı sedan otomobiller olup 6, 8 ve 12 silindirli motor versiyonları mevcuttur. Audi A8, BMW 7 serisi, Mercedes S serisi araçlar bu segmentte yer alır.
 • G Segment : Spor araba olarak da bilinen bu araçlar hızlanma, maksimum sürat ve yol tutuş özellikleri ile ön plandadırlar. Performans açısından değerlendirildiğinde en üst seviye araçlar bu segmente dahildir. Üstün manevra kabiliyetleri olan bu otomobil modelleri son derece rahat kullanımda olup ağırlık bakımından hafiftir. Ferrari, Lamborghini, Porsche ve Maserati markalarının araçları bu segmentte yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir