Yeni Peugeot 508
Otomobil İnceleme

Yeni Peugeot 508 2019 İnceleme

Peugeot’nun D segmentinde yer alan 508, yeni jenerasyonuna kavuştu. Baştan aşağı yenilenen tasarımı ve yepyeni teknolojik donanımları ile yeni Peugeot 508 severleriyle buluştu.

Peugeot 508 Serisi

Peugeot 508, 407 modelini daha üst düzey bir kaliteye ulaştırmak için bir devam serisidir. 2011 yılında bu çerçevede ilk kez yollara çıktı. D segment araç olsa da beklenen ilgiyi göremedi. Bunun en önemli nedeni Passat, İnsignia gibi güçlü rakiplerinin olmasıydı. Bunun farkında olan Peugeot, 2015 yılında değişim yapma zamanı diyerek yeni makyajlı kasasını tanıttı. Bunu yaparken de ana hatlarına sadık kaldı. Lakin bu da beklendiği gibi olmadı. Rakiplerine ayak uydurması gerektiğinin farkında olan Peugeot, yeni jenerasyona geçme kararı aldı ve bunu da 2019 yılında yeni Peugeot 508 tanıtımı ile gerçekleştirdi.

Yeni Peugeot 508 Tasarımı

Peugeot 508 Tasarımı
Peugeot 508 Tasarımı

Yeni Peugeot 508 tasarımı daha önceki yıllardan tamamıyla farklı bir çizgiye sahiptir. Bu yeni model daha sportif ve cesur hatlara sahiptir. Boyut olarak; 4,75 metre uzunluğuna, 2,79 metre aks adı verilen aralığa, 1,40 metre yüksekliğe ve 1,84 metre genişliğe sahiptir. Selefine göre daha küçük olsa da D segmentinin ortalama boyutlarına sahiptir. Ayrıca eski Peugeot 508’e kıyasla yeni Peugeot 508; daha geniş, yere daha yakın ve 70 kg daha hafiftir.

Ön tarafa bakıldığında yenilenen ve aşağı doğru çizgi şeklinde uzanan farları ile beraber keskin hatlara sahip ön tampon araca sportif bir hava katmıştır. Arka kısımda ise Ford Mustang benzeri far dizaynı ile aracın sportif görüntüsü korunmuştur. Ayrıca arkaya doğru daralan bir yapıya sahip olan yeni Peugeot 508, 5 kapılı fastback coupe-sedan adını taşımaktadır. Bu alandaki rakiplerinden Audi A5 de bu tasarım hatlarını taşımaktadır.

Yeni Peugeot 508 Bagaj Hacmi

Yeni Peugeot 508 bagaj hacmi açısından da gayet tatminkardır. Arka tarafta 487 litrelik bagaja sahip olan Peugeot 508, koltukların katlanması ile bu rakamı 1537 litreye çıkarmaya olanak sağlamaktadır.

2019 Peugeot 508 Donanım Özellikleri

2019 Peugeot 508 Donanım Özellikleri
Peugeot 508 Donanım Özellikleri

2019 Peugeot 508 donanım özellikleri olarak oldukça premium bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. 16 ile 19 arasında değişen jant seçenekleri ile karşımıza çıkan Peugeot 508’de ayrıca 4 adet usb girşi, panaromik sunroof, elektrikli hafızaya sahip koltuklar, FOCAL ses mimarisine sahip ses sistemi, iç ambiyans aydınlatması, nappa deri döşemeli koltuklar veya alcantara kumaşlı koltuklar yer almaktadır. Bunlara ek olarak günümüzün popüler özellikleri Android Auto, Apple Carplay ve MirrorLink destekleyen multimedya sistemi, 3 boyutlu navigasyon, yolun durumuna göre geçiş yapılabilen sürüş modları, elektronik süspansiyon da bulunmaktadır. Peugeot 508’de Peugeot Connet SOS, 360 derece görüş özelliği ve otomatik park asistanı gibi sürücüye kolaylık sağlayan ek seçenekler de vardır.

Peugeot 508 Güvenlik Özellikleri

2019 Peugeot 508 Güvenlik Özellikleri
Peugeot 508 Güvenlik Özellikleri

Yeni Peugeot 508 güvenlik özellikleri olarak incelendiğinde günümüz şartlarına son derece iyi hazırlanmış bir otomobil modeli diyebiliriz. Gece görüş sistemi, adaptif hız sabitleyici, şerit takip sistemi bu özelliklerin başında gelmektedir. Ayrıca 140 km hıza kadar yolu tarayan ve herhangi bir olumsuzluk durumunda kendi kendine fren yapan akıllı bir sistemden de söz edebiliriz bu araçta. Uzun yollarda birçok insanın karşılaştığı dalgınlık ve yorgunluk sorununa da bu otomobilde çözüm getirilmiştir. Sizin yolculuk durumunuza göre sizin durumunuzu anlayan ve yorgun olduğunuzu anladığında size uyarı veren bir sürücü yorgunluk asistanı teknolojisi bu araçta güvenlik özellikleri kısmında yerini almıştır. Tüm bunlara ek olarak günümüzün üst sınıf olarak sayılan otomobillerde gördüğümüz aktif kör nokta izleme sistemi bu arabaya da entegre edilmiştir.

Yeni Peugeot 508 Motor Seçenekleri

Yeni Peugeot 508 motor seçenekleri açısından genel olarak PureTech ve BluHDI olarak 2 farklı motor seçeneği ile severleriyle buluşmaktadır. 1.6 litre PureTech turbo benzinli motorda otomotik şanzımanlı PureTech 180 EAT8 ve PureTech 225 EAT8 seçenekleri mevcuttur. Bu iki seçenekte de start-stop teknolojisi yer almaktadır. 1.5 ve 2.0 litre BlueHDI dizel motorda 6 ileri manuel şanzımanlı BlueHDI 130, otomatik şanzımanlı BlueHDI 160 ve BlueHDI 180 motor seçenekleri vardır. Yine bu 3 seçenekte de start-stop teknolojisi kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir