Yeni Audi Q8
Otomobil İnceleme

Yeni Audi Q8 İnceleme

BMW X6 modeli ile hayatımıza giren Coupe Suv modelini kendince yorumlayan Alman otomobil devi Audi, Audi Q8 modeli ile bir kez daha severleriyle buluştu. 9 ay önce ilk kez Çin’de görüntülenen yeni Audi Q8 artık ülkemizde de resmi satışına başladı ve daha şimdiden severlerinden oldukça yoğun bir ilgi gördü.

Yeni Audi Q8 Tasarımı

Yeni Audi Q8 tasarımı oldukça agresif hatlardan oluşurken sportif görüntüsünden de uzaklaşılmamıştır. Altıgen tasarım adı verilen ve daha önceki Audi Suv ailesi otomobillerde gördüğümüz bu tasarım yorumu bu araçta da kullanılmış ve tasarım bakımdan premium bir hava katılmıştır. Ön kısım ele alındığında genişletilmiş kalın ızgara hattı ve geniş hava girişlerine olanak sağlayan ön tamponlar ile agresif hattı pekiştirilmiştir. Arka kısım da ise Audi A8 ailesinden tanıdık olan bir stop grubu yer almaktadır.

Yeni Audi Q8 Teknik Detayları

Audi Q8 Teknik Özellikleri

Teknik kısımda 4.99 metrelik bir uzunluğu olan Audi Q8, kardeşi olan Q7 modeline göre 66 mm daha kısadır. Lakin hem aks mesafesi hem de toplam uzunluk olarak rakiplerinden daha uzundur. Q7 modelinden 27 mm daha geniş olan Q8 modeli 2 metre genişliğe, 1.71 metre yüksekliğe ve yaklaşık 3 metre aks mesafesine sahiptir. Böylelikle araçta yolculuk eden kullanıcılarına daha geniş ve ferah bir iç mekan sunmaktadır.

Yeni Audi Q8 Bagaj Hacmi

Yeni Audi Q8 bagaj hacmi, kullanıcılarının yüzünü güldürecek detaylar arasında yer almaktadır. 605 litrelik geniş bir bagaj hacmi bulunan Q8 modelinde koltukların katlanması ile bu rakam 1775 litreye çıkabilmektedir. Bu rakamlar ele alındığında rakiplerine göre oldukça iddialı bir bagaj hacmine sahip diyebiliriz.

2019 Audi Q8 Donanım Özellikleri

2019 Audi Q8 Donanım Özellikleri

Yenilenen Audi Q8 donanım özellikleri olarak sürücü ön plana çıkarılan bir modeldir. Sürücülerinin isteklerini göz ardı etmeyerek bu modelde 39 adet sürüş asistanı teknolojisinden yararlanılmıştır. Ancak bunlar opsiyon olarak kullanıcılarına sunulmuştur. Bunların opsiyon olarak sunulması ilk bakışta olumsuz olarak değerlendirilse de gitgide artan otomobil fiyatları düşünülerek alınan bir karardır. Bu karar ülkemiz bazında ele alındığında oldukça mantıklı bir hamle olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca bu modelde 20,21 ve 22 inçlik 7 farklı jant seçeneği ile gelmektedir. Matrix led farlar, deri ve alcantara karşımı koltuk kaplamaları, gelişmiş ses sistemi ve aktif sürüş asistanı donanım detayları kısmında yerini almaktadır. Son olarak renk seçeneklerine bakıldığında 12 farklı renk seçeneği yer almaktadır. Bunlar da donanım özellikleri kısmında değerlendirilen bir başka olumlu bir pazarlama hamlesidir.

Audi Q8 2019 Motor Özellikleri

Audi Q8 motor özellikleri olarak ilk etapta Q8 50 TDI adında, 285 beygirlik, 3.0 litrelik bir motor ile kullanıcılarına sunulmuştur. Şu an sunulan tek motor seçeneği olan Q8 50 TDI motor 0 km hızdan 100 km hıza 6.3 saniye gibi oldukça iddialı bir rakamda ulaşmaktadır. Bu motor seçeneği ilerde ek takviyeler yapılacaktır. Audi’nin planlamasına göre 2019 ortasında  55 TFI SI adında 340 beygirlik ve 45 TDI adında  230 beygirlik motor seçenekleri ekleyecek. Fiyat kısmında ise ülkemizde resmi satışlara yeni başlandığı için net bir bilgi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir