Yerli Otomobil Suv
Otomobil Haberleri

Yerli Otomobil Elektrikli SUV Araç Olacak

2022 senesinde satışa sunulmaya hazırlanan yerli otomobil yüzde yüz elektrik ile çalışan SUV model araç üretimi de yapacak. Otomobillerin üretileceği akıllı fabrika ise bu sene içerisinde yapılacak.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşma yapan Türkiye Otomobili Grişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin yüzde yüz elektrikli araç olarak SUV model olacağını söyledi. Otomobilin tasarımı kısmında sonlara doğru yaklaşıldığını ve 2021 sonu ile 2022 başı arasında homologasyon çalışmalarının tamamlanacağını ifade etti. 2020 senesinin ortalarına doğru ise aracın satışına başlanacağını söyledi. Yerli otomobil üretimini fikri ve endüstriyel mülkiyet hakkının tamamının TOGG’e yani Türkiye’ye ait olacağını konuşmasında defalarca tekrar etti ve önemini belirtti. Elektrikli araç olarak sadece bu model ile sınırlı kalmayacaklarını belirten Karakaş, elektrikli araç konusunda daha da ilerleyeceklerini ve yeni modellerin elektrik-elektronik mimarisinin tasarımına şimdiden başladıklarını da belirtti.

Yerli Otomobilde Elektrikli SUV
Yerli Otomobilde Elektrikli SUV


Yerli otomobil Akıllı Fabrikada Üretilecek

Yerli otomobilin yüksek teknolojik özelliklere sahip ve akıllı bir araç olacağını belirten Karakaş, akıllı yerli otomobil üretimi için de yapılması planlanan akıllı fabrika inşaatına bu yıl içerisinde başlayacaklarının bilgisini de verdi. 2022 senesinde dünyada yüzde 100 elektrikli araba modeli sayısının 60’ın üzerinde olacağını belirten Karakaş yerli otomobil firması olarak kendilerine koydukları hedefin 2022 senesinde yüzde 100 elektrikli aracı piyasaya sürmek olduğunu söyledi. Hedeflerini gerçekleştirdikleri taktirde batıdaki ülkeler ile aralarında büyük bir fark olmayacağının da altını çizdi. Hatta hedef gerçekleştirilirse üretilen aracın Avrupa Kıtası’nda geleneksel olmayan bir üretici vasıtasıyla üretilmiş ilk yüzde 100 elektrikli SUV olacağını belirtti. Elektrikli araçların yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlaması ile evrim geçiren araba sektöründe yarışın daha yeni başladığını belirtti. Bu yarışta bütün şirketlerin hemen hemen başlangıç çizgisiyle aynı hizada olduklarını da belirtti.

20 Bin Kişiye İş İmkanı

Yerli otomobil üretiminin başlamasıyla birlikte 15 sene içerisinde GSMH’ya 50 milyar euro katkı sağlayacağını belirten Karakaş, oluşan cari açığa olumlu katkısının 7 milyar euro ve istihdama da doğrudan ya da dolaylı olarak 20 bin kişilik bir katkı olacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir