Volkswagen Otonom Sürüşte Atağa Geçti
Otomobil Haberleri

Volkswagen Otonom Sürüşte Atağa Geçti

Volkwagen Almanya’nın en büyük şehirleri arasında olan Hamburg’ta otonom sürüş testleri yapmaya başladığını duyurdu. e-Golf model araçları kullanan volkswagen test sürüşleri için seviye 4 otonom sürüş kullanıyor.

Otonom araçlarda rakiplerinden geri kalmak istemeyen Volkswagen şehir içinde test sürüşlerini başlattı. Ve ciddi ilerlemeler kaydetti. Seviye 4 otonom sürüş için birçok yeniliğe imza attı. Bunlar yeni olarak tasarlanmış olan kameralar, lazer tarayıcılar, radarlar ve ultrasonik sensörler ile donatılmıştır. 5 adet e-Golf’ten oluşan bir filo kullanmaktadır. Şehir içinde yapılan testlerde asıl amaç araçların şehrin yapısına uygun yollarının engebeli olmalarından veya bozuk yolların olmasından nasıl etkileneceğini görmek istemeleridir.

Otonom sürüşler için inşaata başladı. Hamburg’ da yaklaşık olarak 9 kilometrelik bir test sürüş alanı yapılmaya başladı. 2020 senesinde bitmiş olması bekleniyor. Test alanın en büyük yenilikler arasında trafik ışıkları, araçtan altyapıya (V2I) ve altyapıdan araca (12VI) iletişim sağlayan bileşenler de var.

Otonom Araçlarda Özel Eğitimli Pilotlar Kullanılacak

Güvenlikten dolayı sürüş sırasında özel eğitimli pilotlar olacak. Tüm fonksiyonları izleyecek. Acil durumlarda müdahale edebilecek. Özel olarak eğitimli olan sürücüler araçların içinde direksiyon başında hazır bir şekilde bekleyecekler.

Volkswagen Group Araştırma Bölümü tarafından tasarlanmış olan e-Golf model araçların her birinde tam 11 adet lazer tarayıcı, 14 adet kamera ve 7 adet radar bulunmaktadır. Birkaç saat süren test sürüşlerinde yaklaşık olarak dakikada 5 GB’ a kadar veri iletimi gerçekleştiren e-Golf’ün bagajında yaklaşık olarak 15 dizüstü bilgisayara denk bir bilgi işlem gücüne sahip işlemciler bulunmaktadır. Verilerin çok kısa saniyede en hızlı şekilde iletimi gerçekleşmesi otonom araçlarda trafik kazalarını önlemek açısından çok önemli durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir