Volkswagen Elektrikli Araç
Otomobil Haberleri

Dev Otomotiv Şirketi Volkswagen 10 Yılda 22 Milyon Elektrikli Araç Üretecek 

Alman menşeili dev otomobil şirketi Volkswagen, açıkladığı son verilere göre 2018’de gelirini yıllık 2.7 arttırarak 235,8 milyar euroya yükseltti. Bu açıklamaya ek olarak gelecek hedeflerini de belirtti. Bu hedef çerçevesinde önümüzdeki 10 yıl içerisinde 70 farklı modelde 22 milyon elektrikli araç piyasaya sürmeyi planlıyor.

Günümüzün popüler otomotiv firması olan Volkswagen yaptığı gelir açıklamasına göre 2018 yılında şirketin işletme karını 0.7’lik bir artışla 13.9 milyar Euro’ya çıkardı. Vergi öncesi karını da 13.8’lik bir artışla 15.6 milyar euro seviyesine ulaştırdı. Buna ek olarak şirketin hisse başına düşen karını 2018’de, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 5.8’lik büyüme ile 22.28 eurodan 23.57 euroya yükselttiğini kamuoyuna duyurdu. Araç satışı hakkında da bilgiler veren Volkswagen geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1.1, araç teslimatını yüzde 0.9 ve araç üretimini de yüzde 1.3 oranında geliştirdi.

Tüm bu gelir rakamlarının yanı sıra Volkswagen gelecek planlarını şimdiden oluşturdu. Bu plana göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde 70 farklı modelinde toplam 22 milyon elektrikli araç piyasaya sürecek. Bu konu hakkında şirketin CEO’su olan Herbet Diess şu açıklamayı yaptı :

”Dünyanın her tarafında hizmet veren Volkswagen şirketi olarak iklimin korunması başta olmak üzere geleceğin eğilimleri çerçevesinde sorumluluk alıyoruz. Paris İklim Anlaşmasında geleceğe yönelik belirlenen hedefler bu konu hakkındaki ana kıstasımız olarak görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda üretim ve değer zincirindeki diğer adımları, karbondioksit nötrlüğünü uygun bir şekilde ilerleteceğiz.

Volkswagen şirketi olarak gelecek yıllarda dünyanın her tarafından milyonlarca insana daha güvenli, daha temiz ve tamam entegre bir kişisel mobilite hizmeti sağlayacağız. Elektrik teknolojisi hakkındaki hedeflerimize gereken yatırımları sağlayabilmemiz için bütün çalışma alanlarımızda tam verimli bir şekilde ilerlemeliyiz. Mevcut olan  performansımızı yukarılara çekmemize yardım sağlayacak gelişmeler üzerinde çalışmalıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir