Türkiyede Hibrit Otomobil Üretimi
Otomobil Haberleri

Hibrit Otomobil Üretim Devi Türkiye

Otomotiv sektörünün günden güne yükseldiği ülkemiz Türkiye’de hibrit otomobil üretimi de yükselişe geçti. Otomobil markalarının üretim planları ile birlikte Türkiye artık hibrit teknolojileri ile üretilen otomotiv sektöründe dünya liderlerinden bir tanesi konumunda yer alıyor.

2016 yılı içerisinde Toyota C-HR üretimini Sakarya’da başlatmıştı. Böylelikle Türkiye’de ilk defahibrit otomobil üretimine geçilmiş olundu. Toyota almış olduğu kararla birlikte 12. neslini piyasaya sürmeyi planladığı Corolla Sedan’ın hibrit versiyonunu da Sakarya’da üretecek. Şu ana kadar 12 milyon 500 bin adet hibrit araç satışı gerçekleştiren Toyota almış olduğu bu kararla birlikte üretim kapasitesini artıracak. Toyota 2020 yılına kadar Sakarya’da üretilecek Corolla Sedan ve C-HR model arabalarla birlikte 15 milyondan fazla hibrit satışı gerçekleştirmeyi planlıyor.

Markalar Hibrit Otomobil İçin Yarışta

Clio Hibrit Otomobil
Clio Hibrit Otomobil

Hibrit otomobil üretimi konusunda Türkiye’yi tercih eden tek marka Toyota değil. Japon devi Toyota’nın haricinde Renault ve Ford da hibrit araç üretimi için Türkiye’de hazırlıklarına başlamış durumda. Bursa’da yer alan Oyak Renault Üretim Tesisinde hibrit araçlarını üretmeye başlayacak olan Renault dizel otomobil üretim kapasitesini azaltarak hibrit araçlara yönelmeyi planlıyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da tahminlere göre Renault’un Türkiye’deki üreteceği ilk hibrit aracın Clio olması bekleniyor. Üretilecek bu araçların da 2020 yılında sokaklarda görüleceği konuşuluyor.

Ford ise Gölcük’de bulunan üretim tesislerinde Transit Custom’ın Plug in Hybrid versiyonunu üretime sokmayı planlıyor. Ford’un bu planlarına göre süreç oldukça hızlı ilerleyecek. Bu araçların 2019 yılında yollarda olma ihtimali oldukça yüksek.

Türkiye Lider Konumda

Türkiye’de 2018 yılında toplamda 1 milyon 550 bin araç üretilip bu araçların 1 milyon 319 milyon adedi yurt dışına ihraç edildi. 2018 yılı verileri incelendiğinde bu oran yüzde 85 seviyelerinde yer alıyor. 2019 yılı ilk iki ay verilerine göre ise bu oran artış göstererek yüzde 88.7’ye çıkmış durumda. Bu oran verilerine göre otomobil üretiminin ihracata oranı en yüksek olduğu ülke Türkiye oldu. Türkiye’yi takip eden ülkeler ise Kanada, Meksika ve Güney Kore oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir