Toyota Uzaya Araç Gönderecek
Otomobil Haberleri

Toyota Ay’da 10 Bin Kilometrelik Gezinti Yapacak

Toyota ve Japonya Ulusal Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) 2029 yılında uzaya araç gönderecek. Bu plan çerçevesinde gönderilecek aracın 10 bin kilometreden daha fazla yol yapması hedefleniyor

Toyota gelecekte adından çok söz ettirecek bir araştırma işbirliğine gidiyor. Bu işbirliği çerçevesinde Japonya Ulusal Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile beraber çalışacak. Bu çalışmalar neticesinde uzaya bir araç gönderecek.

Toyota’dan gelen açıklamaya göre, ilk hedef JAXA ile beraber hidrojen yakıt hücreli elektrikli bir uzay keşif aracı yapacak.

2029 yılına kadar bu yapımı bitirmeyi hedefleyen Toyota, yapım sonrası bu aracı aynı yıl içerisinde uzaya keşif amaçlı göndermeyi planlıyor. Bu gönderilecek araç ile az sayıda enerji kaynağı bulunan ayda yaklaşık olarak 10 bin kilometre keşif gezisi yapacak.

Toyota yapımı sırasında astronotları da göz önünde bulunduracak. Bu çerçevede tasarlanacak araç ile astronotlar daha özgür olacak ve daha rahat bir yolculuk deneyimi yaşayacak. Bu kapsamda uzay araştırmalarına da önemli bir bakış açısı sağlayacak.

‘’ Performans ve Dayanıklılığın Sembolü Olacağız’’

İşbirliğini kamuoyuna duyurmak için yapılan açıklamada Toyota Başkanı Akio Toyoda’nın kişisel görüşlerine de yer verildi. Özellikle çevresel sorunlara bulunduğumuz gezegen açısından yanıt vermenin son derece önemli olduğunu belirten Akio Toyoda şu açıklamada bulundu : ‘’Arabalar insanlara her alanda özgürlük sağlamada aktif bir rol alıyor. Bu işbirliği ile tüm dünyada adımızdan söz ettireceğiz. Üzerinde sıkı çalışmalar yaptığımız uzay keşfinin başarılı bir şekilde tamamlayarak performansın ve dayanıklılığın sembolü olacağız.’’

Keşif Aracının Teknik Özellikleri

JAXA ve Toyota’nın birlikte geliştireceği keşif aracı; 6 metre uzunlukta, 5.2 metre genişlikte ve 3.8 metre yükseklikte olacak. Buna ek olarak araçta 13 metreküp bir yaşam alanı olacak ve bu da 2 kişilik astronot ekibine hizmet edecek. Lakin acil durum esnasında 4 kişilik bir kapasite ile de kullanılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir