Türkiye'de Otomobil İhracatı
Otomobil Haberleri

Otomotiv Endüstrisi İhracatın Yüzde 20’sini Oluşturuyor

Türkiye Mecedes – Benz İcra Kurulu Başkanı olan Süer Sülün konuşmasında “2018 yılı baz alındığında Türkiye’ de toplam yapılan ihracatın yaklaşık olarak yüzde 20’si otomotiv endüstrisi tarafından yapılıyor. Bu oran yaklaşık olarak 32 milyar dolara denk geliyor.” dedi.

Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirilen Türkiye Elektro Mobilite Derneği AVERE’ nin kuruluş toplantısında “Mobilitenin Yakın Geleceği” adlı panel yapıldı. Mercedes – Benz Türk İcra Kurulu Başkanı olan Sülün panelde konuşma yaptı. Yapmış olduğu konuşmasında Türkiye’ deki otomotiv endüstrisinde rol alan global markaların önemli denebilecek derecede pay aldıklarını açıkladı. Sülün konuşmasında ülkedeki toplam ihracatın yüzde 20’ sini otomotiv endüstrisi oluşturduğunu belirterek sözlerinde şu şekilde devam etti:

“2018 yılına ait olan bu yüzde 20’lik değer 32 milyar dolar civarında. Önümüzde ciddi fırsatlarla birlikte büyük tehditler de var. Günümüzde otomotiv endüstrisi hızlı bir şekilde değişime uğramakta. Günümüzde Türkiye’de 2 milyon tane imalat kapasitemiz var. Bunların birçoğu dizel ve benzinli araç. 10 yıl sonrası değerlendirildiğinde ise Türkiye’deki otomotiv sektörünün hala yüzde 20’lik dilimi oluşturması oldukça zor görünüyor. Çünkü sanayinin ve talepler sürekli olarak değişiyor. Bu noktada bütün paydaşlara görev düşmektedir. Değişimi yakalayamadığımız durumda dünyada elektrikli araç kullanımı yaygınlaştığında Türkiye hala dizel ve benzinli araçları üretir ve kullanır.”

“Yakın Zamanda Çocuklar Araba Kullanacak.”

Aynı panelde konuşma yapan TEMSA Genel Müdürü olan Hasan Yıldırım:

“Dünyadaki dijital dönüşüm ile birlikte ciddi küresel ısınma ve ekolojik sorunlar gün yüzüne çıkmaya başladı. Önümüzdeki senelerde bu sorunlar daha da büyümeye başlayıp hayatımızı derinden etkileyecektir.” Şeklinde konuşmasını sürdüren Yıldırım’ ın konuşmasında dikkat çeken bir diğer nokta ise:

“Gelecekte çocuklar da araç kullanabilecek. Çünkü gelecekte ehliyet diye bir durum olmayacak. Otonom araçlar kullanılarak evden çağırdığınız araç sizi istediğiniz yerden alıp istediğiniz yere bırakacak. Gelecekten beklentiler ve içinde bulunduğumuz ekolojik sorunlar, bizi kaçınılamaz bir noktaya sürüklemektedir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir