Ekspertiz Raporu Zorunluluğu
Otomobil Haberleri

Ekspertiz Raporu İkinci El Satışlarda Zorunlu Oluyor

1 Nisan 2019 tarihi itibari ile ikinci el araç alım satım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için gerekli olan belgeler arasına ekspertiz raporu da ekleniyor. İkinci el satışlarda bu rapor ile birlikte dolandırıcılığın önüne geçme hedefleniyor.

Daha önce ikinci el araç alım satımlarında rapor zorunlu değildi. Alıcı kişi isterse rapor talep ediyordu. Eğer istemezse satıcıya ve aracın dış görünüşüne güvenerek alışverişi gerçekleştiriyordu. Son dönemlerde bir çok satışta dolandırılma vakıalarına sıkça rastlanılmaya başlandığından Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el satışlarda ekspertiz raporu zorunlu kılındı. Bakanlık bu zorunluluğu ”İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği’’ ile gerçekleştirdi. Yönetmelik 1 Nisan itibari ile yürürlüğe girecek.

TSE Standartlarına Uygun Firmalar Ekspertiz Raporu Verebilecek

Ticaret Bakanlığının çıkarmış olduğu bu düzenleme ekspertiz firmalarına ilişkinde bazı değişikliklere de neden olacak. 1 Nisan’dan itibaren her firma raporu hazırlayamayacak. Sadece Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) firmalara verdiği “Hizmet Yeterlilik Belgesi” sahibi firmalar araç alım satım işlemlerinde raporu hazırlayabilecek. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte ”13805 TSE HYB” standartlarına uymayan firmalar artık işlevsiz olacak. Hazırlamış oldukları raporlar geçersiz sayılacak.

Ekspertiz Raporu Ücreti Yaklaşık Olarak 345 TL

İkinci el alım satımı için gerekli rapor düzenlemeyle TSE standart belgesine sahip firmalar tarafından verilebilecek. Bu firmalara TSE’nin resmi web sitesi üzerinden erişilebilinir. Vatandaş bu firmalara daha önceden randevu alarak giderse yaklaşık olarak 1 saat içerisinde raporu hazır olacak. Ekspertiz raporu ücreti ise ikinci el araçlarda ortalama 345 TL civarında. Rapor alındıktan sonra herhangi bir sorun ya da problem çıkması durumunda yetkili firma ve satışı yapan kişi tüm masraflardan sorumlu tutulacak. Alıcı tek kuruş ödemeden bu sorunları giderebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir