Otomobil Haberleri

İkinci El Araç Satışında Dizel Ön Planda

Araştırmacılar tarafından ikinci el araç satış verilerine ilişkin detaylı bir araştırma raporu yayınlandı. Bu araştırma raporunda tam üç milyon adet alışveriş kaydı yer alıyor. Raporun sonucuna göre Türkiye’deki araç alım satımındaki eğilimler ortaya çıktı. Buna göre Türkiye’de ikinci el araç satışında yüzde 64.5 oranında yakıtta dizel, viteste manuel, kasa tipinde ise sedan araçlar tercih ediliyor.

İkinci El Araç Satışında Sedan Tercih Ediliyor

İkinci El Araç Satışı
İkinci El Araba Satışı

Araştırmacı uzmanlar tarafından 2018 yılı içerisinde satışı gerçekleştirilen üç milyon adet ikinci el araba masaya yatırıldı. Detaylı incelemeler sonucu araştırma raporu yayınlandı. Buna göre 2018 yılı içerisinde satılan 3 milyon aracın yüzde 64.5’i dizel araçlardan oluşuyor. Araçta bulunan şanzıman ve motor tipleri de göz önüne alındığında ise dizel motor manuel şanzıman ikilisi göze çarpıyor. Bu ikilinin toplam satışlardaki oranı yüzde 42.3 oranında. İkinci el araçlarda karoser tercihinde ise yüzde 42.3 oranında sedan araçlar ön plana çıkıyor.

İkili kombinasyonlarda yer alan dizel motor manuel şanzımanları yüzde 22.2 oranı ile dizel motor otomatik şanzıman ikilisi takip ediyor. Bu ikili kombinasyon müşterilerin yoğun olarak talep ettiği araçlar arasında.

Kasa tipi tercihlerinde sedan araba modellerinin hemen arkasında hatchback araçlar yer alıyor. Hatchback araba modelleri toplam satışın yüzde 30.7’sini oluştururken bu modeli yüzde 12.7 ile pick up araba modeli, yüzde 10.6 oranı ile de suv araba modeli takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir