Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
Otomobil Haberleri

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Artış Gösterecek

21. yüzyılın en büyük teknolojilerinden birisi olan elektrikli araç sektörü sayesinde bu araçlar artık Türkiye’de de sık sık görülmeye başlandı. Çevreci, tasarruflu, emisyon değeri sıfır ve aynı zamanda son derece sessiz olan bu araçlar tüketicilerin ilgisini çekiyor. Bu sayede sektör zamanla büyüyen pazar haline gelmekte.

Zorlu Enerji 500’ün Üzerinde Şarj İstasyonu Hedefliyor

Geleceğin enerji şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen yerli şirket Zorlu Enerji 2018 yılı içerisinde hayata geçirdiği Zorlu Enerji Solutions isimli projesini büyütme planları yapıyor. Elektrikli şarj istasyonları ile kullanıcılara hizmet sunma amacıyla gerçekleştirilen proje şu anda 27 farklı noktada şarj istasyonuna sahip. Zorlu Enerji 2019 yılı içerisinde bu istasyon sayısını 500’ün üzerine çıkarma hedefinde. Böylelikle kullanıcıların Türkiye’nin dört bir yanında şarj sorunu yaşamadan rahatlıkla seyahat edebilmeleri sağlanacak.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu
Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Ülkemizde şarj istasyonlarının sayısının giderek artması elektrikli araç markalarının Türkiye’ye ciddi yatırımlar yaparak giriş yapmasına doğrudan etki yapacak ve ekosistemde önemli gelişmeler yaşanacak. Bu ekosistemin önemli ayaklarından birisi olan Bursa-İstanbul güzergahı üzerinde Zorlu Enerji Dilovası, Orhangazi ve Gemlik Oksijen tesislerinde elektrikli araçlar için kurduğu şarj istasyonları ile bu güzergahı 1.5 saate kadar indirdi. Bu istasyonlarda aynı anda 4 araç şarj olabiliyor ve yaklaşık olarak 30 dakika da araçların yüzde 80 oranında şarj depoları dolmuş oluyor.

Elektrikli Araç Kiralama Platformu

Zorlu Enerji elektrikli araç sektöründe sadece şarj istasyonları ile ön planda yer almıyor. Ayrıca geliştirmiş olduğu platform sayesinde kiralama sektöründe de aktif bir şekilde yer alıyor. Elektrikli araç kiralamak isteyen araç sahip ve kiracıları bir araya getirerek güvenli bir şekilde kiralama işleminin yapılmasına ortak oluyor. Araç kiralam Electrip isimli mobil uygulama ile son derece pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu deneyim sayesinde araç sahipleri ekstra gelir elde ediyor. Kiracılar ise hem elektrikli araçlarda sürüş deneyimi yaşıyorlar hemde seyahatlerini gerçekleştirmiş oluyorlar. Electrip şu anda Zorlu grubun sahip olduğu Zorlu Center ve Levent 199’da hizmet vermektedir. 2019 yılı hedefleri içerisinde ön planda bulunan bu kiralama platformu çok daha fazla farklı noktalara taşınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir